Age Based MCQ Quiz - Objective Question with Answer for Age Based - Download Free PDF

Last updated on May 21, 2025

Latest Age Based MCQ Objective Questions

Age Based Question 1:

The average weight of P, Q and R is 55 kg. If the average weight of P and Q is 49 kg and that of Q and R is 50 kg, what is the weight of Q? (In kg)

  1. 27
  2. 31
  3. 29
  4. 33

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 33

Age Based Question 1 Detailed Solution

Given:

The average weight of P, Q, and R is 55 kg.

The average weight of P and Q is 49 kg.

The average weight of Q and R is 50 kg.

Formula used:

Average = Total weight / Number of people

Calculation:

Total weight of P, Q, R = 55 × 3 = 165

Total weight of P, Q = 49 × 2 = 98

Total weight of Q, R = 50 × 2 = 100

Adding P, Q, and R:

⇒ P + Q + R = 165

From P + Q = 98, we get R = 165 - 98

⇒ R = 67

From Q + R = 100, we get Q = 100 - R

⇒ Q = 100 - 67

⇒ Q = 33

∴ The correct answer is option (4). 

Age Based Question 2:

The average age of a class of 39 students is 15 years. If the age of the teacher be included, then the average increases by 3 months. Find the age of the teacher.

  1. 26 years
  2. 27 years
  3. 24 years
  4. 25 years

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 25 years

Age Based Question 2 Detailed Solution

Given:

The average age of a class of 39 students is 15 years.

If the age of the teacher is included, then the average increases by 3 months (0.25 years).

Total number of students including the teacher = 40

Formula used:

New Average = \(\frac{\text{Sum of Ages of Students + Age of Teacher}}{\text{Number of Students + 1}}\)

Calculations:

Sum of ages of 39 students = 39 × 15 = 585 years

New average = 15 + 0.25 = 15.25 years

⇒ 15.25 = \(\frac{585 + \text{Age of Teacher}}{40}\)

⇒ 15.25 × 40 = 585 + Age of Teacher

⇒ 610 = 585 + Age of Teacher

⇒ Age of Teacher = 610 - 585 = 25 years

∴ The correct answer is option (4).

Age Based Question 3:

The average age of 40 students in a class is 12 years. The average age of the students increased by 4 months due to 20 new admissions in the class. The average age of the newly admitted students is:

  1. 14 years 6 months
  2. 14 years
  3. 13 years 4 months
  4. 13 years

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 13 years

Age Based Question 3 Detailed Solution

Given:

n1 = 40, avg1 = 12 years

n2 = 20, increase in avg = 4/12 years

avgnew = 12 + 1/3 = 37/3 years

Calculation:

Initial total age = 40 × 12 = 480 years

New total age = (40 + 20) × 37/3 = 60 × 37/3 = 740 years

Age of new students = 740 - 480 = 260 years

Average age of new students = 260 / 20 = 13 years

∴ Average age of new students = 13 years.

Age Based Question 4:

The average age of a husband and wife, and their child 3 years ago, was 27 years, and that of the wife and the child 5 years ago was 20 years. The present age of the husband is:

  1. 35 years
  2. 45 years
  3. 50 years
  4. 40 years

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 40 years

Age Based Question 4 Detailed Solution

Given:

Average age (Husband + Wife + Child) 3 years ago = 27 years

Average age (Wife + Child) 5 years ago = 20 years

Calculation:

Total age (H + W + C) 3 years ago = 27 × 3 = 81 years

Present total age (H + W + C) = 81 + (3 × 3) = 81 + 9 = 90 years

Total age (W + C) 5 years ago = 20 × 2 = 40 years

Present total age (W + C) = 40 + (2 × 5) = 40 + 10 = 50 years

Present age of Husband (H) = Present total age (H + W + C) - Present total age (W + C)

⇒ H = 90 - 50

⇒ H = 40 years

∴ The present age of the husband is 40 years.

Age Based Question 5:

In a team of seven members, the average age of six of the members is 42 years while the age of the seventh member of the team is 36 years more than the average age of all the seven members taken together. Find the age (in years) of the seventh member of the team.

  1. 90
  2. 84
  3. 80
  4. 78

Answer (Detailed Solution Below)

Option 2 : 84

Age Based Question 5 Detailed Solution

Given:

In a team of seven members, the average age of six of the members is 42 years while the age of the seventh member of the team is 36 years more than the average age of all the seven members taken together.

Formula used:

Let the average age of all seven members be x years.

Total age of six members = 6 × 42

Age of seventh member = x + 36

Total age of seven members = 7x

Calculation:

6 × 42 + (x + 36) = 7x

⇒ 252 + x + 36 = 7x

⇒ 288 = 6x

⇒ x = 48

Age of seventh member = x + 36

⇒ Age of seventh member = 48 + 36

⇒ Age of seventh member = 84

∴ The age (in years) of the seventh member of the team.

Top Age Based MCQ Objective Questions

The average age of a man and his son is 55 years. The ratio of their ages is 7 ∶ 4,respectively. What will be the ratio of their ages after 6 years?

  1. 2
  2. 12  7
  3. 25  17
  4. 38  23

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 38  23

Age Based Question 6 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

The average age of a man and his son is 55 years.

The ratio of their ages is 7 ∶ 4 and respectively. 

Calculation:

Let the age of the man and his son be 7x and 4x respectively.

​According to the question,

(7x + 4x) = 55 × 2

⇒ 11x = 110

⇒ x = 10

Now, the ratio of their ages after 6 years

⇒ (7 × 10 + 6) : (4 × 10 + 6)

⇒ 76 : 46 = 38 : 23

∴ The ratio of their ages after 6 years is 38 : 23.

The average age of six members of a family is 40 years. If the age of a guest is included, then the average age increases by 12.5%.What is the age (in years) of the guest?

  1. 59
  2. 65
  3. 75
  4. 69

Answer (Detailed Solution Below)

Option 3 : 75

Age Based Question 7 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

The average age of 6 members of a family is 40 years.

If the age of a guest is included, then the average age has increased by 12.5%.

Concept used:

Average = Sum of elements/number of elements

Calculation:

Sum of the age of 6 members of a family = 40 × 6

⇒ 240 years

If the age of a guest is included, then the average age has increased by 12.5%,

The average age of 7 persons = 40 × 112.5/100

⇒ 45 years

Sum of the age of 7 persons = 45 × 7

⇒ 315 years

Age of guest = 315 – 240 

⇒ 75 years

∴ The age of the guest is 75.

Shortcut Trick

The average age of six members of a family is 40 years,

After the addition of 1 member, the average age increases by 12.5% the average age becomes = 40 × 9/8 = 45 year 

The difference of average age is (45 - 40) = 5 year

So, the guest brings (5 × 7) = 35 year age extra

So, the age of the guest is (35 + 40) = 75 year

The average weight of P, Q and R is 55 kg. If the average weight of P and Q is 49 kg and that of Q and R is 50 kg, what is the weight of Q? (In kg)

  1. 27
  2. 31
  3. 29
  4. 33

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 33

Age Based Question 8 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

The average weight of P, Q, and R is 55 kg.

The average weight of P and Q is 49 kg.

The average weight of Q and R is 50 kg.

Formula used:

Average = Total weight / Number of people

Calculation:

Total weight of P, Q, R = 55 × 3 = 165

Total weight of P, Q = 49 × 2 = 98

Total weight of Q, R = 50 × 2 = 100

Adding P, Q, and R:

⇒ P + Q + R = 165

From P + Q = 98, we get R = 165 - 98

⇒ R = 67

From Q + R = 100, we get Q = 100 - R

⇒ Q = 100 - 67

⇒ Q = 33

∴ The correct answer is option (4). 

Age Based Question 9:

The average age of a man and his son is 55 years. The ratio of their ages is 7 ∶ 4,respectively. What will be the ratio of their ages after 6 years?

  1. 2
  2. 12  7
  3. 25  17
  4. 38  23

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 38  23

Age Based Question 9 Detailed Solution

Given:

The average age of a man and his son is 55 years.

The ratio of their ages is 7 ∶ 4 and respectively. 

Calculation:

Let the age of the man and his son be 7x and 4x respectively.

​According to the question,

(7x + 4x) = 55 × 2

⇒ 11x = 110

⇒ x = 10

Now, the ratio of their ages after 6 years

⇒ (7 × 10 + 6) : (4 × 10 + 6)

⇒ 76 : 46 = 38 : 23

∴ The ratio of their ages after 6 years is 38 : 23.

Age Based Question 10:

The average age of six members of a family is 40 years. If the age of a guest is included, then the average age increases by 12.5%.What is the age (in years) of the guest?

  1. 59
  2. 65
  3. 75
  4. 69

Answer (Detailed Solution Below)

Option 3 : 75

Age Based Question 10 Detailed Solution

Given:

The average age of 6 members of a family is 40 years.

If the age of a guest is included, then the average age has increased by 12.5%.

Concept used:

Average = Sum of elements/number of elements

Calculation:

Sum of the age of 6 members of a family = 40 × 6

⇒ 240 years

If the age of a guest is included, then the average age has increased by 12.5%,

The average age of 7 persons = 40 × 112.5/100

⇒ 45 years

Sum of the age of 7 persons = 45 × 7

⇒ 315 years

Age of guest = 315 – 240 

⇒ 75 years

∴ The age of the guest is 75.

Shortcut Trick

The average age of six members of a family is 40 years,

After the addition of 1 member, the average age increases by 12.5% the average age becomes = 40 × 9/8 = 45 year 

The difference of average age is (45 - 40) = 5 year

So, the guest brings (5 × 7) = 35 year age extra

So, the age of the guest is (35 + 40) = 75 year

Age Based Question 11:

In a team of seven members, the average age of six of the members is 42 years while the age of the seventh member of the team is 36 years more than the average age of all the seven members taken together. Find the age (in years) of the seventh member of the team.

  1. 90
  2. 84
  3. 80
  4. 78

Answer (Detailed Solution Below)

Option 2 : 84

Age Based Question 11 Detailed Solution

Given:

In a team of seven members, the average age of six of the members is 42 years while the age of the seventh member of the team is 36 years more than the average age of all the seven members taken together.

Formula used:

Let the average age of all seven members be x years.

Total age of six members = 6 × 42

Age of seventh member = x + 36

Total age of seven members = 7x

Calculation:

6 × 42 + (x + 36) = 7x

⇒ 252 + x + 36 = 7x

⇒ 288 = 6x

⇒ x = 48

Age of seventh member = x + 36

⇒ Age of seventh member = 48 + 36

⇒ Age of seventh member = 84

∴ The age (in years) of the seventh member of the team.

Age Based Question 12:

The average weight of P, Q and R is 55 kg. If the average weight of P and Q is 49 kg and that of Q and R is 50 kg, what is the weight of Q? (In kg)

  1. 27
  2. 31
  3. 29
  4. 33

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 33

Age Based Question 12 Detailed Solution

Given:

The average weight of P, Q, and R is 55 kg.

The average weight of P and Q is 49 kg.

The average weight of Q and R is 50 kg.

Formula used:

Average = Total weight / Number of people

Calculation:

Total weight of P, Q, R = 55 × 3 = 165

Total weight of P, Q = 49 × 2 = 98

Total weight of Q, R = 50 × 2 = 100

Adding P, Q, and R:

⇒ P + Q + R = 165

From P + Q = 98, we get R = 165 - 98

⇒ R = 67

From Q + R = 100, we get Q = 100 - R

⇒ Q = 100 - 67

⇒ Q = 33

∴ The correct answer is option (4). 

Age Based Question 13:

The ratio of the ages of Rehab and Rafiq is 3:5. After 26 years, the ratio of their ages will be 5:7. What was Rehab’s age 12 years ago?

  1. 27 years
  2. 26 years
  3. 31 years
  4. 47 years
  5. None of the above

Answer (Detailed Solution Below)

Option 1 : 27 years

Age Based Question 13 Detailed Solution

Given:

Rehab: Rafiq

3x: 5x

5x: 7x

2x= 26, x=13

Rehab= 3× 13= 39

Rehab's age 12 years ago= 39- 12= 27 years

Age Based Question 14:

The average age of 40 students of a class is 12 years. If the age of the teacher is also included, the average age of the whole group becomes 13 years. The age (in years) of the teacher is:

  1. 51
  2. 50
  3. 53
  4. 56

Answer (Detailed Solution Below)

Option 3 : 53

Age Based Question 14 Detailed Solution

Given:

Average age of 40 students = 12 years

Average age of the group (students + teacher) = 13 years

Total number of people in the group = 41

Formula used:

Total age = Average age × Number of people

Calculation:

Total age of 40 students = 12 × 40 = 480

Total age of group (students + teacher) = 13 × 41 = 533

Age of teacher = Total age of group - Total age of 40 students

⇒ Age of teacher = 533 - 480 = 53

∴ The correct answer is option (3).

Age Based Question 15:

The average age of a class of 39 students is 15 years. If the age of the teacher be included, then the average increases by 3 months. Find the age of the teacher.

  1. 26 years
  2. 27 years
  3. 24 years
  4. 25 years

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 25 years

Age Based Question 15 Detailed Solution

Given:

The average age of a class of 39 students is 15 years.

If the age of the teacher is included, then the average increases by 3 months (0.25 years).

Total number of students including the teacher = 40

Formula used:

New Average = \(\frac{\text{Sum of Ages of Students + Age of Teacher}}{\text{Number of Students + 1}}\)

Calculations:

Sum of ages of 39 students = 39 × 15 = 585 years

New average = 15 + 0.25 = 15.25 years

⇒ 15.25 = \(\frac{585 + \text{Age of Teacher}}{40}\)

⇒ 15.25 × 40 = 585 + Age of Teacher

⇒ 610 = 585 + Age of Teacher

⇒ Age of Teacher = 610 - 585 = 25 years

∴ The correct answer is option (4).

Get Free Access Now
Hot Links: teen patti gold real cash teen patti lotus teen patti master old version teen patti wealth