Marks Based MCQ Quiz - Objective Question with Answer for Marks Based - Download Free PDF
Last updated on Jul 22, 2025
Latest Marks Based MCQ Objective Questions
Marks Based Question 1:
A class of 30 students appeared in a test. The average score of 12 students is 60, and that of the rest is 60. What is the average score of the class?
Answer (Detailed Solution Below)
Marks Based Question 1 Detailed Solution
Given:
Number of students = 30
Average score of 12 students = 60
Average score of remaining students = 60
Formula used:
Class Average = (Sum of all scores) ÷ (Total number of students)
Sum of scores = Average × Number of students
Calculation:
Sum of scores of first 12 students = 60 × 12 = 720
Sum of scores of remaining 18 students = 60 × 18 = 1080
Total sum of scores = 720 + 1080 = 1800
⇒ Class Average = 1800 ÷ 30 = 60
∴ The correct answer is option (2).
Marks Based Question 2:
The marks in Mathematics and English of S are in proportion. Last year when he got 60 marks in Mathematics, he secured 75 marks in English. If his marks in English this year are 60, then his Mathematics marks are _____.
Answer (Detailed Solution Below)
Marks Based Question 2 Detailed Solution
Given:
Last Year's Marks: Mathematics (M₁) = 60, English (E₁) = 75
This Year's English Marks (E₂) = 60
Formula Used:
Since the marks are in proportion, the ratio of Mathematics marks to English marks is constant.
⇒ M₁ / E₁ = M₂ / E₂
Calculations:
Let this year's Mathematics marks be M₂.
Set up the proportion:
⇒ 60 / 75 = M₂ / 60
Simplify the ratio 60/75 by dividing both by 15:
⇒ 4 / 5 = M₂ / 60
Solve for M₂:
⇒ M₂ = (4 / 5) × 60
⇒ M₂ = 4 × 12
⇒ M₂ = 48
∴ S's Mathematics marks are 48.
Marks Based Question 3:
The average score in the Mathematics exam of a class of 60 students is 52. A group of 8 boys with an average score of 40 left the class and another group of 10 boys with an average score of 43 joined the class. What is the new average score of the class? (correct to one decimal place)
Answer (Detailed Solution Below)
Marks Based Question 3 Detailed Solution
Given:
Average score of 60 students = 52
Number of students in the class initially = 60
Average score of 8 boys who left = 40
Average score of 10 boys who joined = 43
Formula used:
New average =
Calculation:
Sum of scores of 60 students = 60 × 52 = 3120
Sum of scores of 8 boys who left = 8 × 40 = 320
Sum of scores of 10 boys who joined = 10 × 43 = 430
Total sum of scores after changes = 3120 - 320 + 430 = 3230
Total number of students after changes = 60 - 8 + 10 = 62
New average =
⇒ New average = 52.1
∴ The correct answer is option (2).
Marks Based Question 4:
For a candidate to clear an examination, he/she must score 55% marks. If he/she gets 120 marks and fails by 78 marks, the total marks of the examination is:
Answer (Detailed Solution Below)
Marks Based Question 4 Detailed Solution
Given:
Marks obtained = 120
Marks needed to pass = 55% of total marks
Marks required to pass = 120 + 78
Formula used:
Pass marks = 55% of total marks
Calculation:
Marks required to pass = 120 + 78
⇒ 198 = 0.55 x Total Marks
⇒ Total Marks =
⇒ Total Marks = 360
∴ The correct answer is option (2).
Marks Based Question 5:
In order to pass in an examination, a student is required to get 975 marks out of the maximum aggregate marks. Priya got 870 marks and was declared failed by 7%. What is the maximum aggregate marks that a student can get in the examination?
Answer (Detailed Solution Below)
Marks Based Question 5 Detailed Solution
Marks required to pass = 975
Priya's marks = 870
Priya was declared failed by = 7%
Formula Used:
Percentage decrease =
Calculation:
Let the maximum aggregate marks be x.
Priya was declared failed by 7%, so:
⇒
⇒
⇒ x =
⇒ x = 1500
The maximum aggregate marks that a student can get in the examination is 1500.
Top Marks Based MCQ Objective Questions
John got 20% marks in an examination and failed by 10 marks. In the same examination, Jack got 35% marks which were 20 more than the minimum passing marks. Find the percentage of minimum marks required to pass.
Answer (Detailed Solution Below)
Marks Based Question 6 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
John got 20% marks in an exam.
John failed by 10 marks.
Jack got 35% marks.
Jack got 20 more than the minimum passing marks.
Calculation:
As per the question,
35 % - 20% = 10 + 20
⇒ 15% = 30
⇒ 100% = 200
So, Pass mark = 200 × 20/100 + 10 = 50
So, Passing percentage = (50/200) × 100 = 25%
∴ The percentage of minimum marks required to pass is 25%
In an examination a candidate had to sit for three papers A, B, and C. The candidate secured 75% marks in Paper A, 80% marks in Paper B, and 60% marks in Paper C. If the weightage assigned to Papers A, B, and C were 40%, 50% and 10%, respectively, then find the weighted percentage of marks obtained by the candidate, when all the three papers were taken together.
Answer (Detailed Solution Below)
Marks Based Question 7 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven
The candidate secured 75% marks in Paper A, 80% marks in Paper B, and 60% marks in Paper C
Formula
The weighted average of values is the sum of the weight times values divided by the sum of the weights.
Calculation
Let the maximum mark on each paper be 100.
Marks in Paper A = 75% of 100 = 75
Marks in Paper B = 80% of 100 = 80
Marks in Paper C = 60% of 100 = 60
Weightage of Paper A = 40% of 75 = 30
Weightage of Paper B = 50% of 80 = 40
Weightage of Paper C = 10% of 60= 6
The weighted percentage of marks obtained by the candidate
= (30 + 40 + 6)/100 × 100
= 76%
The weighted percentage of marks obtained by the candidate is 76%.
Shortcut Trick
If, in a competitive exam, the marks obtained by Sam are 19% less than those of Peter, then the marks obtained by Peter are how much percentage more than the marks obtained by Sam? (Correct to two decimal places)
Answer (Detailed Solution Below)
Marks Based Question 8 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
In a competitive exam, the marks obtained by Sam are 19% less than those of Peter.
Calculation:
Let Peter gets 100 marks
Then Sam gets 100 - 19 = 81 marks
The marks obtained by Peter is more than the marks obtained by Sam ,
⇒
∴ The correct option is 4
Pass percentage of an examination is 35%. If a student who get 210 marks, failed by 14 marks, then what are the maximum marks of the examination?
Answer (Detailed Solution Below)
Marks Based Question 9 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
Failed by = 14 marks
Marks obtained = 210 marks
Concept used:
If he failed by means we need to add that and if he passed by we will subtract it.
Calculations:
Let, the total marks is x
⇒ (35x/100) = 210 + 14
⇒ (35x/100) = 224
⇒ x = 22400/35
⇒ x = 640
The answer is 640 marks.
In order to pass in an examination, a student is required to get 975 marks out of the maximum aggregate marks. Priya got 870 marks and was declared failed by 7%. What is the maximum aggregate marks that a student can get in the examination?
Answer (Detailed Solution Below)
Marks Based Question 10 Detailed Solution
Download Solution PDFMarks required to pass = 975
Priya's marks = 870
Priya was declared failed by = 7%
Formula Used:
Percentage decrease =
Calculation:
Let the maximum aggregate marks be x.
Priya was declared failed by 7%, so:
⇒
⇒
⇒ x =
⇒ x = 1500
The maximum aggregate marks that a student can get in the examination is 1500.
For a candidate to clear an examination, he/she must score 55% marks. If he/she gets 120 marks and fails by 78 marks, the total marks of the examination is:
Answer (Detailed Solution Below)
Marks Based Question 11 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
Marks obtained = 120
Marks needed to pass = 55% of total marks
Marks required to pass = 120 + 78
Formula used:
Pass marks = 55% of total marks
Calculation:
Marks required to pass = 120 + 78
⇒ 198 = 0.55 x Total Marks
⇒ Total Marks =
⇒ Total Marks = 360
∴ The correct answer is option (2).
The marks in Mathematics and English of S are in proportion. Last year when he got 60 marks in Mathematics, he secured 75 marks in English. If his marks in English this year are 60, then his Mathematics marks are _____.
Answer (Detailed Solution Below)
Marks Based Question 12 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
Last Year's Marks: Mathematics (M₁) = 60, English (E₁) = 75
This Year's English Marks (E₂) = 60
Formula Used:
Since the marks are in proportion, the ratio of Mathematics marks to English marks is constant.
⇒ M₁ / E₁ = M₂ / E₂
Calculations:
Let this year's Mathematics marks be M₂.
Set up the proportion:
⇒ 60 / 75 = M₂ / 60
Simplify the ratio 60/75 by dividing both by 15:
⇒ 4 / 5 = M₂ / 60
Solve for M₂:
⇒ M₂ = (4 / 5) × 60
⇒ M₂ = 4 × 12
⇒ M₂ = 48
∴ S's Mathematics marks are 48.
A class of 30 students appeared in a test. The average score of 12 students is 60, and that of the rest is 60. What is the average score of the class?
Answer (Detailed Solution Below)
Marks Based Question 13 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
Number of students = 30
Average score of 12 students = 60
Average score of remaining students = 60
Formula used:
Class Average = (Sum of all scores) ÷ (Total number of students)
Sum of scores = Average × Number of students
Calculation:
Sum of scores of first 12 students = 60 × 12 = 720
Sum of scores of remaining 18 students = 60 × 18 = 1080
Total sum of scores = 720 + 1080 = 1800
⇒ Class Average = 1800 ÷ 30 = 60
∴ The correct answer is option (2).
The average score in the Mathematics exam of a class of 60 students is 52. A group of 8 boys with an average score of 40 left the class and another group of 10 boys with an average score of 43 joined the class. What is the new average score of the class? (correct to one decimal place)
Answer (Detailed Solution Below)
Marks Based Question 14 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
Average score of 60 students = 52
Number of students in the class initially = 60
Average score of 8 boys who left = 40
Average score of 10 boys who joined = 43
Formula used:
New average =
Calculation:
Sum of scores of 60 students = 60 × 52 = 3120
Sum of scores of 8 boys who left = 8 × 40 = 320
Sum of scores of 10 boys who joined = 10 × 43 = 430
Total sum of scores after changes = 3120 - 320 + 430 = 3230
Total number of students after changes = 60 - 8 + 10 = 62
New average =
⇒ New average = 52.1
∴ The correct answer is option (2).
Marks Based Question 15:
John got 20% marks in an examination and failed by 10 marks. In the same examination, Jack got 35% marks which were 20 more than the minimum passing marks. Find the percentage of minimum marks required to pass.
Answer (Detailed Solution Below)
Marks Based Question 15 Detailed Solution
Given:
John got 20% marks in an exam.
John failed by 10 marks.
Jack got 35% marks.
Jack got 20 more than the minimum passing marks.
Calculation:
As per the question,
35 % - 20% = 10 + 20
⇒ 15% = 30
⇒ 100% = 200
So, Pass mark = 200 × 20/100 + 10 = 50
So, Passing percentage = (50/200) × 100 = 25%
∴ The percentage of minimum marks required to pass is 25%