Cuboid MCQ Quiz - Objective Question with Answer for Cuboid - Download Free PDF
Last updated on Jun 11, 2025
Latest Cuboid MCQ Objective Questions
Cuboid Question 1:
If a cuboid of length 81 cm, breadth 27 cm, and height 9 cm is cut into 729 smaller identical cubes, then the length of the edge of each smaller cube is:
Answer (Detailed Solution Below)
27 cm
Cuboid Question 1 Detailed Solution
Given:
Length of cuboid = 81 cm
Breadth of cuboid = 27 cm
Height of cuboid = 9 cm
Total number of smaller cubes = 729
Formula used:
Volume of cuboid = Volume of all smaller cubes
Volume of one cube = Edge3
Calculation:
Volume of cuboid = Length × Breadth × Height
⇒ Volume of cuboid = 81 × 27 × 9 = 19683 cm3
Volume of one cube = Volume of cuboid / Total number of cubes
⇒ Volume of one cube = 19683 / 729 = 27 cm3
Edge3 = Volume of one cube
⇒ Edge3 = 27
⇒ Edge = 3 cm
∴ The correct answer is option (2).
Cuboid Question 2:
The length and width of a rectangular piece of ground are 80 m and 36 m, respectively. A pit was dug 40 m long, 18 m wide and 12 m deep in one corner of this ground. The soil from the pit was spread evenly over the remaining ground. How much did it increase the height of the land?
Answer (Detailed Solution Below)
Cuboid Question 2 Detailed Solution
Given:
Length(L) of rectangular piece of ground = 80 m
Breadth(B) of rectangular piece of ground = 36 m
Length(L) of pit = 40 m
Breadth(B) of pit = 18 m
Height(H) of pit = 12 m
Formula used:
Volume of earth taken out = volume of pit = L × B × H
Area of rectangle = L × B
Calculation:
According to the question,
Volume of the pit = L × B × H
⇒ 40 m × 18 m × 12 m
⇒ 8640 m3
Area of rectangular piece of ground = L × B
⇒ 80 m × 36 m
⇒ 2880 m2
Area of the base of pit = L × B
⇒ 40 m × 18 m
⇒ 720 m2
Area of remaining portion of rectangular ground = Area of rectangular ground –Area of the base of pit.
⇒ 2880 – 720
⇒ 2160 m2
Now, the height of the level of remaining part of the ground = volume of pit/area of remaining portion of the rectangular ground
⇒ 8640/2160
⇒ 4 m
∴ The height of the land is 4 m.
Shortcut Trick
Height of pit = volume of pit/(area of ground – area of the base pit)
⇒ (40 × 18 × 12)/(80 × 36 – 40 × 18)
⇒ 4 m.
∴ The height of the land is 4 m.
Cuboid Question 3:
The length, breadth and height of a room in the shape of a cuboid are increased by 10%, 20% and 25% respectively. Find the percentage change in the volume of the cuboid.
Answer (Detailed Solution Below)
Cuboid Question 3 Detailed Solution
Given:
Initial length of the cuboid = l
Initial breadth of the cuboid = b
Initial height of the cuboid = h
Percentage increase in length = 10%
Percentage increase in breadth = 20%
Percentage increase in height = 25%
Formula Used:
Percentage change in volume = [(New Volume - Old Volume) / Old Volume] × 100
New Volume = (New Length) × (New Breadth) × (New Height)
New Dimension = Old Dimension × (1 + Percentage Increase/100)
Calculation:
New Length = l × (1 + 10/100) = l × 1.1
New Breadth = b × (1 + 20/100) = b × 1.2
New Height = h × (1 + 25/100) = h × 1.25
New Volume = (l × 1.1) × (b × 1.2) × (h × 1.25)
New Volume = l × b × h × (1.1 × 1.2 × 1.25)
New Volume = l × b × h × 1.65
Old Volume = l × b × h
Percentage Change in Volume:
⇒ Percentage Change = [(New Volume - Old Volume) / Old Volume] × 100
⇒ Percentage Change = [((l × b × h × 1.65) - (l × b × h)) / (l × b × h)] × 100
⇒ Percentage Change = [(1.65 - 1) / 1] × 100
⇒ Percentage Change = 0.65 × 100
⇒ Percentage Change = 65%
The percentage change in the volume of the cuboid is a 65% increase.
Cuboid Question 4:
The length, breadth and height of a room in the shape of a cuboid are increased by 20%, 25% and 30% respectively. Find the percentage
Answer (Detailed Solution Below)
Cuboid Question 4 Detailed Solution
Given:
Length increase = 20%
Breadth increase = 25%
Height increase = 30%
Formula Used:
Percentage increase in volume = [(New volume - Original volume) / Original volume] × 100
Calculation:
Let the original dimensions of the cuboid be:
Length = L, Breadth = B, Height = H
Original Volume = L × B × H
After the increase, the new dimensions will be:
New Length = L × (1 + 20/100) = 1.20L
New Breadth = B × (1 + 25/100) = 1.25B
New Height = H × (1 + 30/100) = 1.30H
New Volume = 1.20L × 1.25B × 1.30H = 1.95 × L × B × H
Percentage increase in volume = [(1.95 × L × B × H - L × B × H) / (L × B × H)] × 100
⇒ Percentage increase in volume = [(1.95 - 1) × 100] = 0.95 × 100 = 95%
∴ The percentage increase in the volume of the cuboid is 95%.
Cuboid Question 5:
If the perimeter of a cuboid is 96 m, whose length is 12 m and height is 7 m, what is the volume of the cuboid?
Answer (Detailed Solution Below)
Cuboid Question 5 Detailed Solution
Given:
Perimeter of the cuboid = 96 m
Length (l) = 12 m
Height (h) = 7 m
Formula used:
Perimeter of a cuboid = 4(l + b + h)
Volume of a cuboid = l × b × h
Calculation:
Perimeter = 4(l + b + h)
⇒ 96 = 4(12 + b + 7)
⇒ 96 = 4(19 + b)
⇒ 96 ÷ 4 = 19 + b
⇒ 24 = 19 + b
⇒ b = 24 - 19
⇒ b = 5 m
Now, Volume = l × b × h
⇒ Volume = 12 × 5 × 7
⇒ Volume = 420 m3
∴ The correct answer is option (4).
Top Cuboid MCQ Objective Questions
The surface area of three faces of a cuboid sharing a vertex are 20 m2, 32 m2 and 40 m2. What is the volume of the cuboid?
Answer (Detailed Solution Below)
Cuboid Question 6 Detailed Solution
Download Solution PDFThe surface area of three faces of a cuboid sharing a vertex are 20 m2, 32 m2 and 40 m2,
⇒ L × B = 20 sq. Mt
⇒ B × H = 32 sq. Mt
⇒ L × H = 40 sq. Mt
⇒ L × B × B × H × L × H = 20 × 32 × 40
⇒ L2B2H2 = 25600
⇒ LBH = 160
∴ Volume = LBH = 160 m3The sum of length, breadth and height of a cuboid is 21 cm and the length of its diagonal is 13 cm. Then the total surface area of the cuboid is
Answer (Detailed Solution Below)
Cuboid Question 7 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
Sum of length,, breadth and height of a cuboid = 21 cm
Length of the diagonal(d) = 13 cm
Formula used:
d2 = l2 + b2 + h2
T.S.A of cuboid = 2(lb + hb +lh)
Calculation:
⇒ l2 + b2 + h2 = 132 = 169
According to question,
⇒ (l + b + h)2 = 441
⇒ l2 + b2 + h2 + 2(lb + hb +lh) = 441
⇒ 2(lb + hb +lh) = 441 - 169 = 272
∴ The answer is 272 cm2 .
To pack a set of books, Gautam got cartons of a certain height that were 48 inches long and 27 inches wide. If the volume of such a carton was 22.5 cubic feet, what was the height of each carton? [Use 1 foot = 12 inches.]
Answer (Detailed Solution Below)
Cuboid Question 8 Detailed Solution
Download Solution PDFGIVEN:
Cartons having length = 48 inches and breadth = 27 inches
The volume of cartoon = 22.5 cubic feet.
FORMULA USED :
Volume of Cuboid = Length × Breadth × Height
CALCULATION :
Volume of carton = volume of cuboid = Length × Breadth × Height
⇒ volume of carton = 48 × 27 × Height
∵ 1 foot = 12 inches, then 22.5 cubic feet = 22.5 × 12 × 12 ×12
⇒ 22.5 × 12 × 12 × 12 = 48 × 27 × Height
⇒ 38,880 = 1,296 × Height
⇒ Height = 30 inches.
∴ The height of each cartoon is 30 inches.
Kazipet, which has a population of 4000, requires 9 litres of water per person per day. It has a cuboidal tank measuring 15 m × 8 m × 6 m. If the tank is full of water then for how many days will the water of this tank last?
Answer (Detailed Solution Below)
Cuboid Question 9 Detailed Solution
Download Solution PDF⇒ Total water consumption of Kazipet of 1 day = 4000 × 9 = 36000 litres
⇒ Volume of cuboidal tank = 720 m3 = 720 × 1000 litres = 720000 litres
∴ The number of days for which water is available = 720000/36000 = 20 daysA wall 18 m long, 10 m high and 40 cm wide is to be constructed using bricks of dimensions 30 cm, 15 cm and 10 cm. How many bricks (in thousands) will be required?
Answer (Detailed Solution Below)
Cuboid Question 10 Detailed Solution
Download Solution PDF Confusion Points
1.You have to read the question carefully...
2.In this question the unit(thousands) of amount is already mentioned.Question wants to answer in only amount number . so the answer will be 16 and not 16000.
Note - This is the official Question of SSC and SSC Consider 16 is the correct Answer.
Given:
Wall dimensions = 18m × 10m × 40 cm
Brick dimensions = 30 cm × 15 cm × 10 cm
Concept used:
The volume of a cuboid = Length × Breadth × Height
The volume of the wall should be equal to the volume of the total bricks required.
Calculation:
18 m = 1800 cm
10 m = 1000 cm
Volume of the wall = (1800 × 1000 × 40) cm3
Volume of each brick = (30 × 15 × 10) cm3
Now, the number of bricks required = (1800 × 1000 × 40) ÷ (30 × 15 × 10)
⇒ 16000
∴ The number of required bricks is 16 thousand.
Confusion Points 1.You have to read the question carefully...
2.In this question the unit(thousands) of amount is already mentioned.Question wants to answer in only amount number . so the answer will be 16 and not 16000.
The surface area of three faces of a cuboid sharing a vertex are given as 25 m2, 32 m2 and 32 m2. What is the volume of the cuboid?
Answer (Detailed Solution Below)
Cuboid Question 11 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
The surface area of three faces = 25 m2, 32 m2 and 32 m2
Concept used:
The surface area of one face
1.) Length × Breadth
2.) Breadth × Height
3.) Height × Length
Volume of cuboid = Length × Breadth × Height
Calculations:
We have,
⇒ Length × Breadth = 25 m2
⇒ Breadth × Height = 32 m2
⇒ Height × Length = 32 m2
Multiplying the above three equations, we get,
⇒ (Length × Breadth × Height)2 = 25 × 32 × 32
Taking square root on both sides,
⇒ (Length × breadth × Height) = 5 × 32
⇒ Length × breadth × Height = 160
⇒ Volume of cuboid = 160 m3
∴ The volume of cuboid is 160 m3
A closed wooden rectangular box made of 1 cm thick wood has the following outer dimensions: length 22 cm, breadth 17 cm, and height 12 cm. It is filled with cement. What is the volume of the cement in the box?
A. 1488 cu. cm
B. 3000 cu. Cm
C. 4488 cu. Cm
D. 2880 cu. cm
Answer (Detailed Solution Below)
Cuboid Question 12 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
Thickness of wood = 1 cm
Length of box = 22 cm
Breadth of box = 17 cm
Height of box = 12 cm
Calculation:
Inner length of the box = (22 − 2) = 20 cm
Inner breadth of the box = (17 − 2) = 15 cm
Inner height of the box = (12 − 2) = 10 cm
Inner volume of the box = (20 × 15 × 10) = 3000 cu. Cm
∴ Volume of cement in the box is 3000 cu. cm
Find the maximum length of the rod that can be placed in a room of dimension 10 meters by 10 meters by 5 meters?
Answer (Detailed Solution Below)
Cuboid Question 13 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
Length of room = 10 m
Breadth of room = 10 m
Height of room = 5 m
Concept used:
The length of the longest rod is the diagonal of room
Diagonal of a cuboid = √[(l2) + (b2) + (h2)]
Calculation:
Diagonal of cuboid = √[(10)2 + (10)2 + (5)2] m
⇒ √[100 + 100 + 25] m
⇒ √[225] m
⇒ 15 m
∴ The maximum length of rod that can be placed is 15 m
The diagonal of a cuboid, whose sides are proportional to 2, 4, 5, and has total surface area equal to 380 cm2, is:
Answer (Detailed Solution Below)
Cuboid Question 14 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
Cuboid sides are in proportion to 2, 4, 5
Total surface area of the cuboid = 380cm2
Formula used:
Total surface are of the cuboid = 2( lb + bh + hl) [ where l , b, h are length , breadth and height respectively ]
Diagonal of cuboid = \(\sqrt{l^2+b^2+h^2} \)
Calculation:
Cuboid sides are in proportion to 2, 4, 5
let the sides of cuboid be 2x , 4x and 5x
Total surface area of the cuboid = 380cm2
2( lb + bh + hl) = 380
( 2x.4x + 4x.5x + 5x.2x) = 190
( 8x2 + 20x2 + 10x2 ) = 190
38x2 = 190
x2 = 5
Diagonal of cuboid = \(\sqrt{l^2+b^2+h^2}\)
= \(\sqrt{(2x)^2+(4x)^2+(5x)^2}\)
= \(\sqrt{x^2(4+16+25}) \)
= \(\sqrt{5(45}) \)
= 15cm
Diagonal of the cuboid is 15cm
Answer is 15cm.
Additional Information Volume of the cuboid = Length × breadth × height
The length of a cuboidal box is 4/3 times of its breadth and its height is half of its length. If the volume of the box is 1536 cm3, then, what is the length of the box?
Answer (Detailed Solution Below)
Cuboid Question 15 Detailed Solution
Download Solution PDFConcept used:
Volume of cuboidal box = length × breadth × height
Calculation:
Suppose the length of the box is 4x, then, its breadth will be 3x and height will be 2x.
Now, Volume = 4x × 3x × 2x = 24x3
⇒ 24x3 = 1536
⇒ x3 = 64
⇒ x = 4
Length of the box is 4x = 16 cm
∴ The the length of the box is 16 cm.
Alternate Method
Let breadth of the box be x.
(4x/3) × x × (4x/6) =1536
⇒ 16x3/18 = 1536
⇒ x3 = 1536 × 18/16
⇒ x3 = 1728
⇒ x = 12
length = 4x/3
⇒ 4 × 12/3
⇒ 16
∴ The the length of the box is 16 cm.